masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama pvc zemin kaplama

WhatsApp

Karo Halı Kaplama

Karo Halı Kaplama

10 Aralık 2020, 13:51
Karo Halı Kaplama

DEKO Metalik Epoksi Yapı Kimyasalları Sanayi ve Limited Şirketi

Karo Halı Kaplamaları

Halı karoları nedir?
Adından da anlaşılacağı gibi, halı karoları, porselen karolara veya bu konuda herhangi bir karoya benzer şekilde doğrudan zemine monte edilmek üzere tasarlanmış, önceden kesilmiş, kare şekilli halı parçalarıdır.

Halı karolarının temel faydalarından biri, alt tabakanın yerleşik olması, önceden ayrı bir pedin takılması ihtiyacını ortadan kaldırması ve maliyetleri, işçiliği etkili bir şekilde azaltması ve programınızı hızlı bir şekilde takip etmesidir.

Aynı zamanda son derece az bakım gerektirirler, hasar görmüş karoların temizlenmesi veya değiştirilmesi için kolayca ve hızlı bir şekilde çıkarılır, bu da onu çocuklar oyun odası için mükemmel bir döşeme seçeneği haline getirir. Yedek karolar, minimum alan gerektiren sundurma veya garajda da verimli bir şekilde saklanabilir.

Halı karoları geniş bir tasarım seçenekleri yelpazesi sunar ve geniş tezgah ve halı rulosunun elde edemediği özel tasarımlar sağlayabilir.

karo halı kaplama  karo halı kaplama

İşte karo halıları hakkında bilmeniz gerekenler

• Hızlı ve kolay kurulum. Halı karoları zaten önceden kesilmiş olduğundan ve yerleşik bir alt tabakaya sahip olduğundan, çok daha hızlıdır ve montajı daha az zordur.

• Özelleştirilebilir tasarımlar. Kendi deseninizi seçme gücüne sahip olduğunuzda tasarım seçenekleri sınırsızdır. Döşemeleri standart, damalı bir şekilde döşeyin veya alanınıza uyan görsel olarak hoş bir tasarım bulana kadar deney yapın.

• Düşük bakım. Onarılamayacak lekeli veya hasarlı parçalar, döşemenizin geri kalanını etkilemeden hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebilir.

• Geniş tezgah veya halı rulosundan daha pahalıdır. Yerleşik bir altlık ile kurulumu kolay, önceden kesilmiş parçalar daha yüksek bir maliyete sahip olacaktır.

• Görünür dikişler. Karolar kimyasal olarak mühürlenmek yerine basitçe yan yana yerleştirildiğinden, dikişler görsel olarak temiz kalır. 

• Yerleşik altlıklara sahip halı karoları, geniş dokuma halıda kullanılan ayrı dolgu kadar yastıklama sağlamaz.

karo halı kaplama  karo halı kaplama

Karo halılarını nerede kullanabilirsiniz?
Karo halılarının nerede uygulanabileceklerini görelim.

1. Çocuk oyun odası ve yatak odası
Çocuklarınız varsa, oyun odası ve yatak odası için karo halı almayı düşünebilirsiniz. Neden? Başlangıç olarak, çocukların ne kadar dağınık olduğunu hepimiz biliyoruz? Demek istediğim, kazalar olacak! Kaçınılmaz. Halı karolarına sahip olmanın avantajlarından biri, halının geri kalanını kesmeden veya yukarı çekmeden tekil bir karoyu kaldırabilmektir. Bir karo lekelenirse veya hasar görürse, onu kolaylıkla yıkayabilir, onarabilir veya değiştirebilirsiniz.

2. Yaşam alanı ve merdivenler
Yaşam alanı için belirli bir tasarımın veya desenin peşindeyseniz veya belki de kendinizinkini yaratmak istiyorsanız, karo halıları tam olarak bunu başarmanıza yardımcı olmak için mükemmeldir. Halı döşemelerini yerleştirmek ve bakımı çok daha kolaydır, özellikle küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, bir karoyu değiştirmek ve onarmak, bir halı rulosunu yırtmaktan çok daha kolaydır. Garip şekilli odalardaki halı ruloları da çok fazla israf yaratır ve halıyı odaya sığacak şekilde kesmek için daha fazla emek gerektirir.

3. Havaalanları, kütüphane, tıp merkezleri, hastaneler, üniversiteler
Havalimanında sizi neredeyse bir şekilde 'yönlendiriyor' gibi görünen belirli tasarım veya desenleri hiç fark ettiniz mi? Veya halının bölümleri nasıl renk koordine edildi? Bu halı döşeme tekniği 'yön bulma' olarak bilinir ve esasen bir labirentte size rehberlik etmek ve sizi doğru kapıya götürmek için renkleri, deseni ve karo boyutunu kullanır. Kütüphanelerde, tıp merkezlerinde ve üniversitelerde yön bulma kalıplarını da fark edebilirsiniz. Hepsinden iyisi, bu desenler herhangi bir zamanda kolayca kaldırılabilir ve uygun şekilde kaydırılabilir.

4. Açık havada kamp yapmak
Hiç kamp yapmaya veya pikniğe gittiniz ve bir piknik halısı veya paspas getirmeyi unuttunuz mu? Kamp alanınızın veya piknik oturma alanınızın yaşam alanını genişletmek söz konusu olduğunda halı karoları da aynı derecede etkili ve süper kullanışlı olabilir. Kenarlı kenarlı halı karolarının kurulumu çok kolaydır ve dakikalar içinde size ve ailenize çok ihtiyaç duyulan konforu sağlayabilir. İşiniz bittiğinde karoları sökün ve güvenli ve kuru bir yerde saklayın.

5. Ofis alanları ve ticari binalar
Karo halıların yaygın kullanım ve uygulama alanlarından biri de ticari ofis alanları ve binalardır. Oldukça ekonomiktir, bakımı kolaydır ve tüm bir bölümü değiştirmenin aksine, lekelenmesi veya onarılamayacak şekilde hasar görmesi durumunda kolayca değiştirilebilir.

karo halı kaplama  karo halı kaplama

Döşemenizi değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? DEKO Metalik Epoksi Yapı Kimyasalları Sanayi ve Limited Şirketi, Sağlık Bakım Merkezleri, Eğitim Tesisleri, Ofis ortamları ve konut mülkleri dahil olmak üzere tüm uygulamalara uygun çok çeşitli tasarımlar, dokular ve renkler taşır.

Şirket içi uzman ekipmanlarımız, tam olarak aradığınız şeyi, alanınıza en uygun olanı elde etmenizi sağlamak için baştan sona yanınızda. 

Halı karoları, ayrı ayrı döşenen modüller halinde üretildikleri için 'modüler halı' olarak da adlandırılır.

Çoğu karo kare veya dikdörtgendir ('tahta' olarak adlandırılır). Bununla birlikte, altıgenler ve üçgenler gibi başka şekillerde de yapılabilirler.

Halı karoları çok çeşitli renk ve tasarımlarda mevcuttur ve birçok farklı desen ve sanatsal efekt üretmek için yaratıcı şekillerde döşenebilir.

Bir zeminin zamanla aşınmış veya lekelerden zarar görmüş herhangi bir alanında tek tek karolar da kolayca değiştirilebilir. Bu, onları yüksek trafikli alanlar veya dökülme veya suistimale maruz kalacakları uygulamalar için mükemmel bir seçim haline getirir.

karo halı kaplama  karo halı kaplama

Karo halıları hakkında 7 genel soru
Karo halıları döşemeyi düşünürken , karoların en iyi çözüm olup olmadığına karar vermeden önce cevaplanması gereken birçok soru vardır.

İşte en yaygın yedi tanesi:

1. Halı karoları için altlığa ihtiyacınız var mı?

Halı karoları bir altlık ile birlikte gelir. Bu, normal koşullarda ilave altlık gerekmediği anlamına gelir.

Gürültülü odalarda veya trafiğin yoğun olduğu ticari alanlarda, akustik altlık iyi bir fikir olabilir. Gürültü seviyelerini azaltacak ve insanların üst kattaki odalardan gürültü duymasını engelleyecektir.

Halı karoları yerden ısıtma sistemlerinin üzerine döşenirse, yalıtkan bir şilteye ihtiyacınız olabilir. Halı tesisatçınız yerden ısıtma için hangi karoların en iyisi olduğunu söyleyecektir.

Zeminde mevcut bir altlık varsa, bu kaldırılmalıdır.

2. Halı karoları için yapıştırıcıya ihtiyacınız var mı?

Bazı karo halılarda yapıştırma ve yapıştırma sistemi vardır. Yapıştırıcıyı ortaya çıkarmak için karonun arkasından bir katman soyulur, böylece karo sağlam bir şekilde yapıştırmak için zemine bastırılabilir.

Halı karolarının arkası yapışkanlı değilse, karo halılarının her bir karonun arkasına sürülmesi gerekecektir. Halı karo yapıştırıcıları, PVA tipi bir yapıştırıcıdır. İlk uygulandıklarında beyaz görünürler, ancak ayarlandıkça şeffaflaşırlar. Sabitlemeden önce yapıştırıcının şeffaf görünmeye başlamasını beklemek en iyisidir. İyi bir karo halı tutkalı yapışkandır, böylece karo halıları yerinde kalır, ancak bunları değiştirmek için kaldırılabilir.

Fayansların doğru bir şekilde oturması için alt zeminin düz ve temiz olması önemlidir.

Halı karoları yapıştırıcı kullanılmadan döşenebilir, ancak gevşek bir şekilde döşenirse, döşeme sırasında karoların hareket etmesini durdurmak için çift taraflı bant kullanılabilir.

3. Mevcut halının üzerine karo halı döşeyebilir misiniz?

Karoları döşemeden önce eski halının kaldırılması tavsiye edilir. Eski halı zemine yapışmışsa ve çıkarılması zorsa, üzerine halı karolar döşenebilir, ancak birkaç sorun olabilir. İlk olarak, halı ve karoların yüksekliği çok yüksekse kapılar açılmayabilir. Bu, karoların sadece az tüylü halıların üzerine serilebileceği anlamına gelir.

Mevcut halı aşınmışsa veya delikler varsa, halı döşeli zemin pürüzlü görünebilir. Yoğun ayak sarsıntısı nedeniyle halının bölgeleri aşınırsa, bir süre sonra zemin, sıkışık alanlarda batmaya başlayabilir.

Bu sorunlar, genellikle eski halının çıkarılmasının daha iyi olduğu anlamına gelir. Zemine yapıştırılırsa uzman bir halı tesisatçısı onu çıkarabilecektir.

4. Halı karoları su geçirmez mi?

Standart karo halılar su geçirmez değildir, ancak suya dayanıklıdırlar, bu da insanların yağmurlu günlerde damlayan giysiler ve şemsiyelerle girdikleri dış girişleri olan alanlara güvenle döşenebileceği anlamına gelir. Döküntüler hemen silindiği sürece karolarda su hasarı olmamalıdır.

Leke tutmaz karo halılar şarap, kahve ve diğer maddelerden kaynaklanan lekelere karşı koruma sağlar.

Standart karo halılar, banyo gibi yüksek nemli alanlar için tavsiye edilmez ve oda su basarsa uzun süre suya batırılmaya devam edemez. Bodrumlarda genellikle beton zeminler vardır ve nem zeminden sızabilir ve halılara veya karo halılara zarar verebilir.

Bodrumlara uygun su geçirmez karo halılar bulunmaktadır. Bunlar, nemin karonun halı kısmına ulaşmasını önleyen su geçirmez bir arka yüzeye sahiptir.

Ayrıca su geçirmez banyo karoları da satın alabilirsiniz. Bunlar yumuşak ve rahattır, kolayca temizlenebilir ve kurulumu hızlıdır.

5. Halı karoları dayanıklı ve uzun ömürlü müdür?

Bu sorunun cevabı karo halıların kalitesine bağlıdır. Ucuz halı karoları incedir ve özellikle ticari trafiğin yoğun olduğu alanlarda uzun süre dayanmaz. Ağır hizmet tipi karo halılar çok daha dayanıklıdır ve ofisler, restoranlar, sınıflar ve diğer yoğun yerlerdeki yüksek trafikli odalar için uygundur.

Ağır kullanım için leke tutmaz karoların döşenmesi önerilir.

Birçok oda, insanların odanın içinde veya içinde nasıl yürüdüğü nedeniyle diğerlerinden daha hızlı ve daha belirgin şekilde aşınan alanlara sahiptir. Karo halılarının iyi yanı, yıpranmış karoların, tüm halıyı nakletmeye gerek kalmadan yenileriyle değiştirilebilmesidir. Bu nedenle karo halılarını döşerken yedek karo satın almak iyi bir fikirdir.

6. Halı karolarının döşenmesi pahalı mı?

Karo halılarının toplam maliyeti, karoların maliyeti artı montaj masraflarıdır. Duvardan duvara bir halının döşenmesi karo halılara göre daha uzun sürer, bu nedenle halı döşemeciler genellikle fayanslar için daha az ücret alır.

Ek olarak, rulo halıda, karo halılara kıyasla genellikle daha fazla fire olacaktır. Köşeleri ve garip açıları olan odalar daha fazla halının kesilmesini gerektirecektir.

Karoları kendiniz döşeyerek deneyebilir ve tasarruf edebilirsiniz, ancak bu en iyisi uzman bir halı tesisatçısına bırakılan yetenekli bir iştir.

7. Halı karoları çevre dostu mudur?

Çevre dostu ürünler kullanmak ve karbon emisyonlarını azaltmak konusunda endişeleriniz varsa, pamuk, yün veya jüt gibi doğal liflerden yapılmış karo halıları arayın. Alternatif olarak, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış karoları seçin.

Daha az israfa yol açan her şey sadece çevre için faydalı olabilir ve karo halılarda yıpranmış alanlar tamamen yeni bir zemin kaplamasına gerek kalmadan değiştirilebilir.

Karo halılarının ömrü sona erdiğinde çevreye duyarlı yollarla halıları geri dönüştürebilen halı geri dönüşüm merkezlerinde bertaraf edilebilir.

Halılar gibi halı karoları da ısıtma enerjisi maliyetlerinden tasarruf edebilen termal yalıtım özelliklerine sahiptir. Güneş panelleriyle çalışan yerden ısıtma üzerine döşenen fayanslar, binaları ısıtmak için çevre dostu ve enerji açısından verimli bir çözümdür.

Halı karolarını yapıştırmak için kullanılan bazı yapıştırıcılar çevre dostu değildir ve havayı kirletebilir, ancak alternatif çevre dostu yapıştırıcılar mevcuttur.

Halı karoları, iyi kaliteli olanlar uygun maliyetli olduğundan ve uzun süre dayanacak şekilde üretildiğinden, popüler bir yer kaplaması seçeneğidir. Ev veya ticari kullanım için uygundurlar ve çok çeşitli renk ve desenlerde mevcutturlar.

Son olarak hem sürdürülebilir hem de estetik açıdan hoş olan Karo Halı Kaplama işlerinde DEKO Metalik Epoksi Yapı Kimyasalları Sanayi ve Limited Şirketi ile iletişime geçerek tüm yer, ev, ofis, spor kompleksi, garaj, stüdyo, hastane, okul, fabrikalar, otoparklar ve daha fazlası için benzersiz döşeme çözümleri tasarlamaktan gurur duyuyoruz. E-postamız [email protected] yoluyla temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.