masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama masa sandalye kiralama pvc zemin kaplama

WhatsApp

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

10 Aralık 2020, 13:42
Epoksi Zemin Kaplama

DEKO Metalik Epoksi Yapı Kimyasalları Sanayi ve Limited Şirketi

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi reçinede kullanılan malzemeler onu benzersiz bir çözüm haline getirmekte ve dünya çapında özellikle yüksek taleplerine katkıda bulunmaktadır. Epoksi reçineyi özel yapan şey, birçok farklı uygulama türü için kullanılabilme yeteneğidir. Epoksi, inanılmaz derecede pratik ve esnek bir malzeme karışımıdır. Epoksi sistemi çok çeşitli kullanımlar için kullanılabilir ve özellikle döşeme için kullanışlıdır.

Endüstriyel kullanım, garaj, otopark, hastane, ev, ofis, okul zemin kaplaması veya diğer dış mekan yüzeyleri için yeni döşeme sistemleri seçmeye gelince, epoksi reçine döşeme, birçok nedenden dolayı diğer döşeme seçeneklerinden gerçekten farklıdır. Diğer reçineli zemin olarak bilinen epoksi zemin kaplaması, her yüzey için oldukça dayanıklı, özelleştirilebilir, sürdürülebilir ve dekoratiftir. Epoksi döşemeye en çok hitap eden şey, onu en uzun ömürlü döşeme seçenekleri haline getiren yüksek seviyelerde aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığıdır. Epoksi reçine döşemeyi düşünüyorsanız, burada hangi epoksi zeminlerin yapıldığına, farklı tiplerde epoksi reçineye ve belirli epoksi zemin kaplama sistemlerinin nerede kullanılacağına dair bir açıklama var.

epoksi zemin kaplama

Epoksi nedir?

Epoksi, epoksitlerin bir polimeri olarak oluşturulan bir yapışkan, boya, plastik veya başka bir malzemedir . "Epoksi" terimi, iki bileşenden oluşturulan kaplamaları tanımlamak için kullanılır, yani "reçine" olarak adlandırılan iki farklı kimyasalın bir kombinasyonu. Bu, epoksiyi bir kopolimer olarak sınıflandırır. Kimyasal olarak reçine, uçlarında bir epoksit grubu içeren kısa zincirli polimerlerden oluşur .

Zemin kaplaması için diğer reçine türlerini kullanmaya kıyasla epoksi zemin kaplaması kullanmanın birçok faydası vardır. En önemlisi, epoksinin sektördeki en yüksek mukavemetli reçine olduğu bilinmektedir. Reçine ve takviye arasındaki en güçlü bağı sunarlar ve en hafif parçanın ve en dayanıklı modüllerin yapımına izin verirler.

Epoksi tipik olarak mükemmel mekanik özellikleri ve boyutsal kararlılığı nedeniyle seçilir. Düzgün kürlendiğinde, epoksi zemin kaplaması kimyasallara ve ısıya karşı iyi bir direnç ve son derece düşük çekme oranı sunar. Epoksi reçineler , farklı malzemelere ve önceden kürlenmiş malzemelere bağlandıkları için onarımlar için mükemmel bir seçenektir. Çoğu epoksi reçinesi, mukavemetlerini, servis sıcaklıklarını ve boyutsal kararlılıklarını iyileştirmek için ısıyla sonradan sertleştirilebilir. Parçalar, maksimum servis sıcaklıklarıyla eşleşen veya bu sıcaklığı aşan bir sıcaklıkta kürlenmelidir; aksi takdirde epoksi eğilebilir veya deforme olabilir. Epoksi boyanın yapıştırılması, vinilester veya polyester gibi diğer yaygın malzemelerle eşleştirilemeyen bir mukavemet sunar.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Nasıl Çalışır?
Daha doğrusu epoksi reçine, kürleme olarak bilinen kimyasal reaksiyonun sonucudur . Kürleme, kürleme ajanları veya sertleştiriciler olarak bilinen epoksitler ile birlikte kimyasalları içeren kimyasal işlemdir. Sertleştirme mekanizması, polimer zincirlerinin çapraz bağlanmasıyla oluşturulur. Kürlemenin bu sonucu, farklı direnç, dayanıklılık, çok yönlülük ve yapışma sağlayan epoksi termoset polimerleri yaratan şeydir. Epoksi kürleme, ısı ve yüksek sıcaklıklarla başlatılır. Diğer bir deyişle epoksi, ısıyla sertleşen bir maddedir. Kürlenme sürecini oluşturmak için ortam sıcaklığı yeterli değilse, o zaman kürlenme gerçekleşmeyecektir. Epoksi kürlendikten sonra kürlenemez.

epoksi zemin kaplama

Bir bireyin arzu ettiği sonuca bağlı olarak, bir araya getirilme yeteneğine sahip farklı epoksi reçineleri vardır. Plastikleştiriciler , dolgu maddeleri veya katkı maddelerinin karıştırılmasıyla daha özelleştirilmiş bir epoksi çözümü oluşturulabilir . Bu katkı maddeleri, bireysel kullanımlar için nihai özellikleri ayarlamak için kullanılır.

Epoksi , epoksi zemin kaplaması ile farklı koşullara dayanabilen ve zeminin mevcut yüzeyini koruyabilen güçlü ve dayanıklı bir zemin oluşturan bir yapıştırıcı olarak çalışır.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Parke Nedir?

Epoksi, döşeme için son derece popülerdir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Epoksi zemin kaplaması özellikle endüstriyel, ticari ve konut uygulamalarında kullanılmaktadır. Bunun nedeni epoksi zemin kaplamasının uzun yıllar dayanması ve ağır yüklere dayanabilen dayanıklı, pürüzsüz ve yüksek performanslı bir zemin yüzeyi sunmasıdır. Epoksi zemin kaplaması, envanter amaçları için ve depo, sanayi bölgesi veya ticari bina içinde ekipmanın uygulanması ve taşınması için işçilerin çalışabileceği güvenli ve temiz bir ortam yaratmaya yardımcı olabilir.

Epoksi zemin kaplaması, epoksi zemin kaplama işlemi ile oluşturulur . Epoksi zemin kaplama sürecini ve nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak aşağıda bir sonraki bölümde ele alacağız.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplaması, epoksi döşemenin içinden geçtiği süreçtir. yaratıldı. Epoksi, zemin kaplamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplaması iki bileşenli malzemelerden oluşmaktadır. Epoksi döşemenin çalışma şekli, poliamin sertleştirici ve epoksi reçineden oluşan bu iki malzemenin karıştırılmasıdır. Zemin kaplaması için tek kat epoksi kullanmak yerine, epoksi zemin kaplaması tipik olarak tabakalar şeklinde uygulanır. Epoksi reçineyle ilgili harika olan bir şey, epoksinin bir malzeme olarak lekeye, aşınmaya ve kimyasallara dayanıklı olmasıdır. Epoksi zemin kaplamasının popülaritesini açıklayan bir başka şey de epoksinin aşırı uzun ömürlü dayanıklılığıdır. Epoksi reçinenin su geçirmez ve küflenmez nitelikleri onu atık su alanlarında kullanılan özellikle yaygın bir kaplama haline getirir. Aşağıda epoksi zemin kaplama uygulama süreci ile ilgili daha fazla ayrıntıya gireceğiz.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Zeminlerin Artıları
Epoksi zeminler söz konusu olduğunda faydalar zorluklardan çok daha ağır basar. Avantajlardan bazıları şunlardır:

Görsel görünüm - Epoksi zemin kaplamaları, garajlar, otoparklar, hastane, okul, ev, ofis ve diğer konut alanları ve ticari binalar için mükemmel olan parlak bir yüzey sağlar. Cilalı doku aynı zamanda bu zeminlerin temizlenmesini kolaylaştırarak parlaklığın yıllarca sürmesini sağlar.

Dayanıklılık - Epoksi zemin kaplamalarının güçlü kimyasal bağları, onları yüksek trafikli alanlar ve ağır kaldırma veya potansiyel olarak yoğun süreçlerin olduğu tesisler için ideal hale getirir.

epoksi zemin kaplama

Uygun Maliyet - Epoksi zeminler diğer döşeme seçeneklerinden daha ekonomiktir. Dayanıklılıkları düşünüldüğünde bu, paranızın karşılığını daha fazla alacağınız anlamına gelir.

Düzenleyici standartlar ve güvenlik - Epoksi zeminler, çeşitli endüstrilerde oldukça güvenilirdir. Yiyecek ve içecek işleme ve dağıtım tesislerinde kullanım için onaylı epoksi zeminlere sahiptir.

Koku, nem ve hassasiyet, epoksi zeminler döşerken insanların karşılaştığı üç ana sorundur. Neyse ki, üçü de kaliteli kurulumla kolayca çözülür. Epoksi kokusu yalnızca kurulum işlemi sırasında sürer, bu yüzden bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek kalmaz. Epoksi, kurulumdan önce sıkışmadığı sürece neme dayanıklıdır. Epoksi uygulayıcılarımız, ıslaklık olasılığını ortadan kaldırmak için işleme başlamadan önce zemininizin tamamen kuru olduğundan emin olacaktır. Son olarak, epoksi yanlış takılırsa veya yılın yanlış zamanında hassas olabilir. İkincisine gelince, genellikle epoksiyi düşük nem oranlarında kurmak en iyisidir. Kurulum sürecimiz denenmiş ve doğru olduğu için, doğruluk ve hassasiyetle çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Süreci
Epoksi zemin kaplama uygulama süreci, epoksi zemin kaplamasının doğru uygulanmasını sağlamak için önemlidir. Epoksi zemin kaplama uygulaması, çeşitli katmanların uygulanmasını içerir. Bunlar, astar tabakası aşamasını, gövde kaplama tabakası aşamasını ve üst kaplama tabakası aşamasını içerir. Bu, yalnızca iki kat boya içeren bir zeminden daha kalın ve daha dayanıklı bir zemin oluşturur.

Epoksi zemin kaplama uygulama işlemi sırasında ilk yapılması gereken zemin betonunun taşlanmış olması ve iyi durumda olmasıdır. Zeminin yüzeyi, üstündeki yeni epoksi kaplamayı kabul edebilecek şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlık, toz parçacıklarının giderilmesini, öğütülmesini, kumlama ve kazıma işlemlerini içerir. Bir sonraki aşama, hazırlama aşamasıdır. Astarlama sırasında, astarın zemine derinlemesine girmesi ve uygulama için iyi durumda olmasını sağlamak önemlidir.

Astarlama aşamasının ardından bir sonraki aşama, zeminin görünen tüm deliklerinin ve görünen çatlaklarının epoksi ile doldurulmasından oluşur. Epoksi tabaka sistemindeki ilk kat uygulamasıdır. Bu uygulamanın ardından zemin hafifçe zımparalanmalı, zımparalanmalı ve tekrar kaplanması gerekir. Sızdırmazlık maddesini test etmek için zemine sıkıştırılmış miktarda su uygulanabilir. Su emilmediyse, zeminin henüz uygun olmadığı ve epoksi zemin kaplama uygulama aşamasına hazır olmadığı muhtemeldir. İkinci epoksi kaplama aşamasında, epoksi reçine epoksi sertleştirici ürünlerle karıştırılarak tüm bileşenin boşaltılması sağlanır. Bir kez daha, uygun son bitirme elde etmek için tüm görünür tozlar temizlenmelidir.

Epoksi reçinenin ısıya ve kimyasal reaksiyonlara dayandığına dikkat etmek önemlidir; bununla birlikte, epoksi reçinesi, oda sıcaklığında önemli ölçüde sabit olma eğilimindedir. Sertleştirme işlemi yalnızca epoksi reçinesi başka bir sertleştirme maddesiyle reaksiyon oluşturduğunda başlatılır.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Çeşitleri ve Nerelerde Uygulanacağı

Kendinden Yayılan Epoksi Zeminler: Kendinden yayılan epoksi, zemin yüzeyinde pürüzsüz, dayanıklı ve seviyeli bir doku oluşturmak için yeni, eski, çatlak veya hasar görmüş beton zeminlere uygulamak için kullanılır. Kendiliğinden yayılan epoksi zeminler yalnızca parlak, kusursuz bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ticari, endüstriyel ve konut alanlarına hitap eden birçok farklı renkte gelir.

Kendinden Yayılan Epoksi Zeminler Nerelerde Kullanılır: üretim binaları, depolar, showroomlar, ticari garajlar, mutfaklar, spor tesisleri ve daha fazlası.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Harç Zeminler: Bu döşeme seçeneği, kullanım için mevcut en katı epoksi zemin sistemi olarak sınıflandırılır. Bu epoksi zemin,% 100 katı epoksilerden ve derecelendirilmiş veya kuvars kumundan oluşur. Harç sistemleri, kimyasal olarak son derece dirençli ve çok fazla darbeye dayanabilen bir zemin gerektiren alanlar için idealdir. Bu epoksi zemin, başka tür bir epoksi zemin uygulamadan önce çatlakları onarmak için kullanılabilir.

epoksi zemin kaplama

Nerelerde Kullanılır Epoksi Harç Zeminler: mekanik alanlar, depolar, ticari mutfaklar, restoranlar, garajlar, üretim tesisleri.
Kuvars Dolgulu Epoksi Zeminler: Kuvars epoksi zemin kaplaması, yüksek performanslı epoksi polimer reçine ve lekeli kuvars tanelerinin birleşimidir. Bu epoksi, sıhhi ve kaymaz özellikler gerektiren dekoratif alanlar için kullanılmalıdır.

Kuvars Dolgulu Epoksi Zeminler Nerelerde Kullanılır: soyunma odaları, tuvaletler, okullar, kafeteryalar, lobiler, ofisler, showroomlar ve daha fazlası.

epoksi zemin kaplama

Anti-Statik Epoksi Zeminler (Elektro-statik yüke (ESD) Dirençli Zeminler): ESD, birçok çalışma ortamı için tehlikeli olabilir. Mekanlarınızdaki herhangi bir statik tehlikeyi azaltmak için antistatik epoksi zeminler uygulanabilir. Bu epoksi zemin tipik olarak, herhangi bir potansiyel deşarjı dağıtan statik elektriği biriktiren iletken bir bileşik içerir. Anti-statik çözüm, yanıcı malzemeler içeren alanlar için şiddetle tavsiye edilen bir epoksi zemindir.

Anti-Statik Epoksi Zeminler Nerelerde Kullanılır: elektronik, kimyasal veya farmasötik üretim tesisleri, sağlık hizmetleri tesisleri veya yanıcı toz birikimi riski taşıyan yanıcı gazlar veya sıvılar kullanan alanlar.

Epoksi Yaprak Zeminler: Bu tür epoksi zemin, canlı, çok renkli bir görünüm oluşturmak için epoksiye yerleştirilmiş renkli pul malzemeler içerir. Pullar sadece kusursuz bir görünüm sunmakla kalmaz, aynı zamanda her yüzeye herhangi bir kayma ve düşmeyi azaltmak için ince oluklar sağlar. Epoksi pul zeminler, her alan için özelleştirilebilen sonsuz çeşitlilikte boyut, renk, stil ve dokuya sahiptir.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Flake Zeminler Nerelerde Kullanılır: soyunma odaları, spor salonları, showroomlar, klinikler, ticari mutfaklar ve daha fazlası.
Epoksi zemin kaplaması, pratik, uzun ömürlü, darbeye karşı oldukça dirençli ve her alan için özelleştirilebilen çok yönlü bir kimyasal çözümdür. İster bir restorana zarif bir girişe ihtiyacınız olsun, ister endüstriyel çalışmalara dayanmak için dayanıklı bir yüzeye ihtiyacınız olsun - alanınız için doğru epoksi zemin sistemi vardır.

Epoksi zemin kaplamaları, ticari ve endüstriyel zemin kaplamaları için yaygın olarak kullanılmaktadır . Epoksi kaplamalar, uzun yıllar dayanabilen ve ağır yüklere dayanabilen yüksek performanslı, pürüzsüz ve dayanıklı bir yüzey sağlamak için normalde beton zeminler üzerine uygulanır . Birçok endüstriyel site, depo ve ticari bina, işçiler, ekipman ve envanter için temiz ve güvenli koşulları korumak için epoksi zeminlere güvenir.

Epoksi Zemin Kaplama Hazırlığı
Epoksi kaplama, düzgün bir şekilde yapışması için temiz ve hafif gözenekli bir yüzey gerektirir. Epoksi, sızdırmaz veya cilalı betona yapışmayabilir. Beton aynı zamanda tamamen kürlenmelidir. Epoksi zemin kaplamasını uygulamadan önce, beton yüzeydeki tüm büyük çatlakları ve talaşları yamamak ve onarmak ve tüm gresi temizlemek önemlidir.

Beton eskiyse, yüzeyi önceki epoksi katmanları veya yıllar boyunca uygulanmış olabilecek diğer ürünler için test edin. Sızdırmazlık maddesini test etmek için zemine az miktarda su dökün. İçine alması gerekir. Su yüzeyde ıslatılmak yerine boncuklanırsa, muhtemelen sızdırmaz hale getirilmiştir ve epoksi kaplama için uygun olmayabilir.

Epoksi kaplama uygulamadan önce, sıcaklığın uygun olduğundan emin olun ve tüm üreticinin tavsiyelerine uyun. Uygun olmayan sıcaklıklar epoksinin kabarmasına ve soyulmasına neden olabilir . Epoksi, uygulamadan önce karıştırdığınız iki bileşenli bir sıvıdır. Ürün karıştırıldıktan sonra, epoksi kaplamayı sertleşmeye başlamadan önce uygulamak için sınırlı bir süreniz vardır.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Astar Formülleri
Uygulanacak ürüne bağlı olarak, epoksi astar ve son kat uygulamanız gerekebilir. Astar aynen boya gibi uygulanır ve epoksi sürmeden önce birkaç saat oturmasına izin verilir. Astarı uygulamak için, zemini ince bir tabaka su ile kaplayın, ardından astarı bir direk üzerine bir merdane pimi ile yayın ve tüm zemine ince bir tabaka halinde yayın. Astarın kurumasını bekleyin ve ardından ikinci bir kat uygulayın. Sonlandırıcı, astar ile aynı şekilde ancak su tabakası olmadan uygulanır.

epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Avantajları
Epoksi zemin kaplamaları, beton üzerine uygulanan diğer geleneksel kaplamalara kıyasla birçok avantaj sunar:

İç mekanların parlaklığını önemli ölçüde artırabilen parlak, çok parlak bir yüzey oluşturur
Ağır ve sürekli trafiğe dayanabilecek dayanıklı, dayanıklı bir yüzey sunar
Hızlı ve kolay kurulum, düzen gerektirmez, ek yapıştırıcıları veya özel araçları veya ekipmanları keser
Dayanıklı ve temizlenmesi kolay
Depolar ve endüstriyel uygulamalar için ideal
Yağ lekelerine ve suya dayanıklıdır
Uzun yıllar dayanabilen kesintisiz bir yüzey oluşturur
Cipsleri ve çatlakları maskelemek için boya ve renklerle birleştirilebilir
Üretim tesisleri için ideal, kimyasal olarak dirençli bir yüzey sağlar
Yüzey kaymayı önleyici katkı maddeleri içerdiğinde gelişmiş güvenlik sunar
Görünür araba yolları oluşturmak ve / veya yürünebilir alanları belirlemek için farklı desenlerde uygulanabilir
Mevcut beton zeminlerde aşınma ve yıpranmayı önler
Ürüne göre yeni veya eski beton üzerine uygulanabilen kendinden yayılan ürünlerle uyumlu olabilir.
Çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez.

epoksi zemin kaplama

Son olarak hem sürdürülebilir hem de estetik açıdan hoş olan Epoksi Zemin Kaplama işlerinde DEKO Metalik Epoksi Yapı Kimyasalları Sanayi ve Limited Şirketi ile iletişime geçerek tüm yer, ev, ofis, spor kompleksi, garaj, stüdyo, hastane, okul, fabrikalar, otoparklar ve daha fazlası için benzersiz döşeme çözümleri tasarlamaktan gurur duyuyoruz. E-postamız [email protected] yoluyla temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.